Domowe SPA dla matek – jak pogodzić to z opieką nad dziećmi?

spa

Małe dziecko, to ogromny obowiązek i poczucie odpowiedzialności. Wie o tym każda młoda mama. Zazwyczaj zabiegana, nie mając czasu na wypicie gorącej kawy czy herbaty. Nie dziwi zatem fakt, że kobiety szukają każdej sposobności do tego, by choć przez chwilę się zrelaksować.

Warto dlatego korzystać z sytuacji w ciągu dnia, które pozornie są zwykłym rytuałem, a które możemy zamienić na mile spędzony czas z maluchem. Przykładem niech będzie wieczorna kąpiel. W trakcie, gdy dziecko pluska się w wannie, my możemy towarzyszyć mu siedząc obok i zabawiając. Co więcej, stosując się do kilku porad poniżej – ten czas możemy przeznaczyć też na własną pielęgnację. Jak to możliwe?

Zabiegi pielęgnacyjne, które możesz wykonać przy dziecku

W przypadku małego dziecka, kąpiel oznacza, że musimy być cały czas w pogotowiu. To nie oznacza jednak, że ten czas musi być zmarnowany. Kwadrans wystarczy nam nie wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które wymagają zaledwie kilku sekund przygotowania. Przykład? Zanim włożymy dziecko do wody – nałóżmy na twarz ulubioną maseczkę, a na włosy maskę odżywczą. W trakcie, gdy maluch się pluska, nasza skóra się oczyszcza, a włosy regenerują. My tymczasem zabawiamy pociechę.

Jeśli w łazience czas umilamy nieco starszemu dziecku, możemy na spokojnie pomalować paznokcie lub zająć się czymś, co nie wymusza na nas ciągłego spoglądania w stronę wanny. Wystarczy, że pozostaniemy w pomieszczeniu, by w razie czego móc szybko zareagować.

Unikajmy jednak sytuacji, w których kąpiąc się razem z dzieckiem robimy sobie peeling lub używamy innych kosmetyków dla skóry dojrzałej. Wrażliwa cera maluszka może to niestety odczuć. Jest wielce prawdopodobne, że po wszystkim u dziecka wystąpi wysypka, swędzenie lub inne nieprzyjemne objawy.

dziecko w kąpieli

Wieczorna kąpiel malucha – czym skusić do niej oporne dziecko?

Niektóre maluchy nie przepadają za kąpielami. Bronią się przed nimi nogami i rękoma. W takich sytuacjach warto wyposażyć wanienkę w odpowiednie zabawki. Kluczem do sukcesu mogą okazać się gumowe kaczuszki, statki pływające po wodzie, czy lalki syrenki. Poza tym, większość sklepów drogeryjnych oferuje również ciekawe kosmetyki do kąpieli. Przykładem niech będą rozpuszczalne, kolorowe kulki, które zmieniają kolor wody. Dzieci je wręcz uwielbiają.

Nie bez znaczenia pozostają też wszystkie tekstylia, którymi mama wyposaży łazienkę. Jeśli dziecko wie, że po kąpieli ubierze śliczną piżamkę, chętniej idzie do łóżka. Przy wyborze ręcznika czy kokonu niemowlęcego. też kierujmy się zatem tą zasadą. Wybierajmy produkty przyjemne w dotyku z ciekawymi motywami.Takowe zamówić możemy w Internecie. Znajdziemy na przykład niezwykłe chłonne, a do tego antybakteryjne ręczniki bambusowe. Ich delikatna struktura, ciekawy design, a także świetne właściwości to gwarancja odpowiedniego wyboru. Podobnie zresztą, jak wszystkie inne modele stworzone z myślą o gustach najmłodszych, między innymi ponczo kąpielowe.

Pamiętajmy więc, że kąpiel nie musi być przykrym obowiązkiem. Zarówno dla dziecka, jak i mamy może to być chwila relaksu przed pójściem do łóżka. Kolorowa woda dla maluszka i przyjemny w dotyku ręcznik oraz porannik, a dla mamy maseczka na twarzy lub odżywka na włosach.

 

Related posts