Domowe sposoby na suche włosy

Włosy stanowią w znacznej mierze o ogólnej urodzie kobiety – jeśli ma piękne, zadbane loki, pierwsze wrażenie jest zazwyczaj korzystne. Włosy cienkie, pozbawione połysku, łamliwe są dla wielu osób powodem zmartwienia. Często to właśnie na włosach odbijają się problemy zdrowotne lub silny stres.

Kosmetyki, woda, dieta

Na ich zdrowy, piękny wygląd ma wpływ wiele czynników – od naturalnych cech, jakie mamy zapisane w genach, przez używane specyfiki, po tryb życia i dietę. Istotne jest to, czy nasz organizm ma dostateczny zapas witamin i minerałów, które zapewniają skórze, włosom i paznokciom odpowiedni poziom ochronnych czynników. Natomiast kosmetyki, których używamy, mają bezpośredni wpływ na wygląd włosów. Znaczącym czynnikiem jest jakość wody, na co jednak mamy niewielki wpływ – woda o wysokiej twardości ma bardzo negatywne oddziaływanie, co widać szczególnie w niektórych regionach kraju. Wystarczy na kilka dni zmienić wodę, by odczuć zauważalną różnicę.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na ich składy – niestety większość szamponów i odżywek zawiera bardzo dużo substancji obciążających skórę głowy i same włosy. Duża ilość silnych detergentów w szamponach sprawia, że włosy tracą naturalną ochronę, jaką jest sebum. Stają się wówczas skłonne do łamliwości i przesuszania. Warto przed suszeniem ich suszarką nałożyć warstwę ochronnego olejku, bazującego na proteinach jedwabiu lub olejku arganowym.

kudełki2

Naturalne sposoby ochrony włosów

Zazwyczaj można przygotować maski lub płukanki do wzmocnienia lub nawilżenia włosów, wykorzystując to, co mamy w szafkach kuchennych czy lodówce. Oto kilka sposobów:

  • płukanki – doskonałe właściwości mają zioła, np. nagietek, lipa, melisa, ale także wyciąg z imbiru. Przykład: dwie torebki nagietka zaparza się w litrze wody. Można wykorzystać również melisę, kwiat lipy czy zielony owies, albo połączyć te składniki, by zmaksymalizować ich skuteczność;
  • maseczki – podstawowe składniki bazowe maseczek nawilżających to: awokado, majonez, sok z cytryny, jajka – szczególnie żółtka, piwo, banany i śmietana lub jogurt. Można je łączyć w różne kombinacje, nakładać na kilka-kilkanaście minut, a potem obficie spłukiwać;
  • składniki wspomagające – przygotowując maseczkę lub szukając skutecznych kosmetyków, warto zwrócić uwagę na różne olejki – kokosowy, rycynowy, ze słodkich migdałów, z marchwi, z awokado, arganowy, jojoba czy palmowy. Do maseczki można również wkropić zawartość przekłutej kapsułki z witaminą A + E.

Related posts