Jak przebiega zabieg zakładania licówek?

licówki zęby

Zabieg zakładania licówek staje się coraz popularniejszą mało inwazyjną formą poprawiania uśmiechu. Cienkie nakładki ceramiczne, kompozytowe, akrylowe lub porcelanowe pozwalając zmienić wielkość i kształt pojedynczych zębów, przykryć przebarwienia i pęknięcia, a nawet skorygować drobne wady zgryzu i ukryć przerwy pomiędzy zębami. Jeśli zostaną poprawnie wykonane, a pacjent zadba o nie z należytą starannością, licówki mogą przetrwać bez poprawek nawet kilkanaście lat. Jak jednak wygląda proces ich zakładania, jak przygotować się do zabiegu i jak dbać o licówki po ich założeniu?

Zakładanie licówek stomatologicznych – jak wygląda zabieg?

Aby licówki mogły zostać założone dokładnie i niezauważalnie, zęby pacjenta muszą zostać zwykle zeszlifowane. Stomatolog robi w ten sposób miejsce na licówki, które po założeniu nie powinny odznaczać się grubością ponad naturalną linią zgryzu – jeśli zostaną wklejone bezpośrednio na ząb, mogą okazać się bardzo widoczne i nienaturalnie oczywiste. Zależnie od wybranego rodzaju licówek, zęby mogą wymagać jedynie niewielkiego szlifowania lub zdjęcia nieco grubszej, wierzchniej warstwy szkliwa. Na rynku dostępne są bardzo cienkie licówki nie wymagające szlifowania, ale ich trwałość jest zwykle niższa, a same nakładki nie są w stanie zasłonić większych niedoskonałości czy nierówności zgryzu, a jedynie drobne przebarwienia.

Szlifowanie zębów odbywa się na pierwszej wizycie, w znieczuleniu miejscowym. Po jego zakończeniu stomatolog może wykonać wyciski szczęki i przesłać je do protetyka, który zajmie się przygotowaniem licówek. W tym miejscu może wraz z pacjentem omówić także wszelkie zmiany w zgryzie, jakie mają być z pomocą licówek wprowadzone – jeśli zęby są równe, możliwe jest m.in. przygotowanie licówek tak, by wizualnie zmniejszyć nieco powierzchnię jedynek i pozbyć się dużych, nieestetycznych zębów przednich.

Druga wizyta u stomatologa skupi się na zakładaniu licówek. Stomatolog sprawdza ich kształt i kolor, upewniając się że odpowiadają oczekiwaniom pacjenta. Zęby powinny zostać wyszlifowane z pomocą stomatologicznej papki pumeksowej i gumki, a następnie wytrawione kwasem fosforowym dla uzyskania gładkiej powierzchni zapewniającej dobre przyczepienie się licówki. Nakładki mocowane są z pomocą cementu stomatologicznego, a następnie naświetlane, tak by utwardzić wiązanie cementu pomiędzy zębem a licówką i zapewnić jej trwałość już po kilku minutach od zakończenia zabiegu. Na tym etapie pozostaje już jedynie radość z nowego, pięknego uśmiechu.

wizyta u dentysty

Jak długo trwa zabieg?

Podstawowym wymaganiem dopuszczającym do założenia licówek jest wyleczenie wszystkich ubytków, zmian próchniczych, drobnych chorób dziąseł, a także usunięcie kamienia nazębnego. W związku z tym, choć zakładanie licówek może w teorii zamknąć się w dwóch wizytach, stomatolog będzie musiał wcześniej upewnić się czy zęby są odpowiednio wyleczone i przygotowane do zabiegu i, w razie potrzeby, przeprowadzić u pacjenta niezbędne leczenie zanim rozpocznie działanie w kierunku wykonania i założenia licówek.

Jak przygotować się do zabiegu zakładania licówek?

Przygotowując się do zabiegu założenia licówek należy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie i prawidłową higienę jamy ustnej, tak by nie było konieczności leczenia zębów i aby ochronić je przed uszkodzeniami pomiędzy pierwszą a drugą wizytą w ramach zabiegu zakładania licówek. Jeśli pacjent oczekuje efektu wybielenia, przygotowując się do zakładania licówek warto porozmawiać ze stomatologiem o wcześniejszym rozjaśnieniu zębów i dopasowaniu koloru licówek do koloru po wybieleniu. Przed samym zabiegiem, po zeszlifowaniu zębów należy też uważać szczególnie na jedzenie i napoje, które mogą przebarwiać zęby – bez zewnętrznej warstwy ochronnej szkliwa, tkanka zębowa będzie bardziej podatna na plamy.

Zalecenia po zabiegu. Jak dbać o nowe licówki?

Zabieg zakładania licówek nie wymaga zbyt wielu przygotowań przed pojawieniem się w gabinecie stomatologa, ale po jego opuszczeniu pacjent otrzyma listę zaleceń, dzięki którym efekty wykonanego zabiegu pozostaną z pacjentem jak najdłużej. W pierwszej kolejności należy pamiętać, by przez pierwsze kilkanaście godzin po wklejeniu licówek unikać mocno barwiących napojów i pokarmów – przebarwienia szkliwa mogą być widoczne w miejscach łączenia się licówki ze szkliwem. Warto unikać także twardych pokarmów oraz wszelkich gum do żucia czy klejących słodyczy, które stwarzają zbyt duże ryzyko uszkodzenia licówki lub całego zęba.

uśmiech

Higiena jamy ustnej przy założonych licówkach jest taka sama, jak w przypadku naturalnych zębów – szczotkowanie przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty, używając szczoteczki o miękkim włosiu i pasty z fluorem, a dodatkowo nitkowanie przestrzeni między zębami i stosowanie płynów do płukania ust. Warto pamiętać też o profilaktycznych wizytach u stomatologa, tak by odpowiednio wcześnie wykryć i zaleczyć wszelkie pojawiające się ubytki i uszkodzenia zębów pod licówkami.

Related posts