Naturalne pasty do zębów – dlaczego warto je stosować?

naturalna pasta do zębów

Stosowanie naturalnych past do zębów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wybieranym przez Polaków. W świetle pojawiających się coraz częściej informacji dotyczących szkodliwego wpływu fluoru na organizm, nie dziwi tendencja do odstawiania pasty do zębów zawierającej wspomniany pierwiastek. Do niedawna jednak pasty naturalne traktowane były z przymrużeniem oka. Nikt nie wyobrażał sobie, że substancje takie jak olej kokosowy mogą być równie skuteczne, jak silnie miętowe pasty dające długie uczucie świeżości. Skąd więc zmiana nastawienia? Dlaczego warto stosować naturalne pasty do zębów?

Naturalne pasty do zębów – uwolnij się od szkodliwej chemii

Nawet osoby nie znające tajników produkcji pasty do zębów mogą z łatwością stwierdzić, że większość produktów dostępnych na drogeryjnych półkach to tubki pełne chemii. Od sztucznych aromatów, przez barwniki dające złudzenie optycznego wybielenia, aż po szkodliwe SLSy, czyli jedne z najtańszych detergentów myjących stosowanych w przemyśle. To nie może być zdrowa mieszanka. To między innymi ze względu na niezbyt przyjazny skład past do zębów producenci umieszczają na opakowaniach ostrzeżenia. Oficjalna instrukcja, o której wiele osób zdaje się zapominać, zaleca ilość pasty wielkości ziarnka grochu. To nie kwestia oszczędności produktu, a zamaskowane ostrzeżenie zdrowotne. Problemów takich nie powodują naturalne pasty do zębów, których skład został pozbawiony wszelkich szkodliwych substancji.

 

naturalna pasta do zębów

 

Osobną kwestię stanowi oczywiście fluor, który stał się w ostatnich latach niewątpliwie najbardziej kontrowersyjnym składnikiem past do zębów. Uznawany przez wiele lat za niezbędny składnik higieny jamy ustnej, dziś naukowo odradzany przez wielu badaczy. Fluor jest niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego mikroelementem. Niestety, jego nadmiar odkłada się w kościach wypierając wapń. To z kolei prowadzi do odwapnienia, a w przypadku zębów – kruszenia się i białych przebarwień. Dzienną dawkę fluoru wymaganą przez organizm ludzki większość osób dostarcza w postaci diety. Pierwiastek znajduje się zarówno w wodzie, jak i czarnej herbacie, chlebie, serach czy jajkach. Nie ma więc potrzeby, by dostarczać go również w postaci pasty do zębów. Naturalne pasty do zębów zwykle nie zawierają fluoru i to między innymi z tego powodu zyskały taką popularność.

Antybakteryjne działanie bez chemii

Naturalne pasty do zębów tworzone są przy użyciu bezpiecznych dla zdrowia składników. Wiele osób obawia się jednak, że ze względu na brak silnych substancji czyszczących, pasty te są znacznie słabsze w walce z próchnicą i bakteriami. Prawda o pastach naturalnego pochodzenia jest jednak zupełnie inna. Natura dostarczyła człowiekowi wielu składników o działaniu antybakteryjnym i oczyszczającym, a rosnące grono zwolenników naturalnej pasty do zębów to najlepsze potwierdzenie ich skuteczności. Dobrym przykładem są tu olejek z drzewa herbacianego oraz wyciąg z szałwii, które w połączeniu wykazują silne działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i łagodzące. Częstym składnikiem past naturalnych jest też aloes, który wspomaga gojenie drobnych ran dziąseł oraz mentol odpowiadający za uczucie świeżości.

Naturalnie wybielające pasty do zębów

Biały uśmiech to marzenie wielu osób. Zamiast jednak truć się fluorem i składnikami tradycyjnych past do zębów dających wyłącznie złudzenie wybielania, warto postawić na inne, równie skuteczne metody. Naturalne pasty do zębów mogą zawierać perlit oraz krzemionkę, które skutecznie pozbywają się przebarwień i nalotu powodującego żółte zabarwienie zębów. Naturalne pasty do zębów pozwalają cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem bez negatywnych skutków ubocznych, nie ma więc powodu, by ignorować ich obecność na rynku. Czas docenić to, co oferuje natura.

Related posts

Leave a Comment