W miarę jak nasze życie staje się coraz szybsze, a my mamy więcej obowiązków, łatwo jest zakupić najnowsze produkty do czyszczenia, które obiecują proste sprzątanie.
W sklepie najprościej jest wziąć pierwszą z brzegu kolorową butelkę z detergentem i pójść do kasy. Jednak lepiej zastanowić się co w niej jest i zdecydować się na środki czystości z certyfikatami BIO.
Certyfikaty BIO w Polsce
Co jest BIO, a co nie, reguluje polskie prawo, które opiera się na regulacjach Unii Europejskiej. O zasadach produkcji kosmetyków, ich bezpieczeństwie, znakowaniu itp. jest Dyrektywa 76/768/EEC z 27 lipca 1976. Do prawa krajowego zasady wprowadzone zostały przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych (Dz.U. nr 9 poz. 107 z 2003 r.) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych (Dz.U. nr 206 poz. 2106 z 2004 r).
Powinniśmy wiedzieć, że pomimo tego, że różne certyfikaty mają inne standardy to oznaczanie nimi produktów, które nie spełniają odpowiednich norm jest nielegalne. Nie powinniśmy więc zwracać uwagi jedynie na nazwę, ponieważ w niej może się pojawić słowo „eko”, „bio” czy „organic”. Sprawdźmy certyfikaty, bo one dają nam pewność zachowania odpowiednich standardów.
Ekologiczne środki czystości – zalety
Przede wszystkim ekologiczne preparaty to zdrowszy dom. Nikt z nas nie chce, aby cała ta chemia wchłaniała się w przez skórę lub była przez nas wdychana. Korzyści zdrowotne rozciągają się na wszystkich członków rodziny, którzy nie oddychają już środkami czyszczącymi pozostającymi w powietrzu i na sprzątanych powierzchniach. Badania wykazały, że stosowanie sprayu do czyszczenia w domu, nawet tak rzadko jak raz w tygodniu, zwiększa ryzyko rozwoju astmy.
Konwencjonalne środki czyszczące stanowią zagrożenie, ponieważ mogą one wywoływać oparzenia chemiczne skóry i oczu. Zielone środki czyszczące nie są żrące i spełniają surowe normy dotyczące toksyczności inhalacyjnej, palności i absorpcji przez skórę.
Podobnie jak w przypadku większości ludzi, pewnie nie znosimy silnych chemicznych zapachów. Do wielu ekologicznych środków czyszczących – zarówno zakupionych w sklepie jak i tych, które można wytwarzać w domu – dodawane są przyjemne naturalne olejki eteryczne.
Dzięki temu sprzątanie może być wręcz aromaterapią.
Tradycyjne środki czystości mają często działanie przeciwbakteryjne i dezynfekujące. To jednak nie zawsze jest dla nas dobre. American Medical Association (AMA) twierdzi, że częste stosowanie składników antybakteryjnych może sprzyjać oporności bakterii na antybiotyki. Triclosan, powszechny środek przeciwbakteryjny znajdujący w wielu mydłach, może wpływać na nasz układ hormonalny i tarczycę. Większość ekologicznych środków czyszczących nie zawiera środków przeciwbakteryjnych.
Zmiana na bardziej ekologiczne metody pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie naszych wód i powietrza, a także minimalizuje wpływ na zubożenie warstwy ozonowej oraz globalne zmiany klimatu dzięki mniejszej ilości substancji chemicznych wytwarzających smog. Wiele produktów ekologicznych wykorzystuje również opakowania nadające się do recyklingu, które minimalizują ilość odpadów. Dzięki takim produktom dbamy o środowisko.
Jak podają specjaliści z EkoTwist, inwestowanie w produkty ekologiczne ma również sens dla firm. Koszt przyjaznych dla środowiska środków czyszczących jest z roku na rok coraz bardziej konkurencyjny, a czyszczenie w sposób przyjazny dla środowiska zmniejsza ryzyko zwolnień chorobowych dla pracowników oraz ryzyko pożarów czy wycieków substancji chemicznych.