Zadbaj o skórę zimą

Zimowe miesiące to trudny czas, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Przesuszona, napięta i skłonna do podrażnień skóra jest szczególnie uciążliwym problemem szczególnie dla osób, które na co dzień borykają się z problemem suchej, niedostatecznie nawilżonej skóry.

Dlaczego zimą skóra jest przesuszona

Zimą naskórek jest narażony nie tylko na mróz – tu najbardziej cierpi skóra twarzy i dłoni, które są najczęściej wystawione na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak niskie temperatury, wiatr czy wilgoć. Nasz naskórek cierpi również wskutek przebywania w pomieszczeniach z ogrzewaniem, gdzie powietrze jest zazwyczaj bardzo suche. Ponadto skóra całego ciała, okryta kilkoma warstwami ubrań, ma utrudnione naturalne, swobodne oddychanie, łatwiej ulega też otarciom.

Zimno sprawia, że naturalna ochronna warstwa lipidów jest osłabiona. Przy gwałtownych zmianach temperatury naczynka krwionośne są podrażnione i łatwiej pękają. W czasie mrozów spada także wilgotność powietrza, przez co również ludzka skóra szybciej traci wodę. Staje się wówczas napięta, zaczerwieniona i podatna na podrażnienia.

Przeciwdziałaj przesuszeniu skóry

Dla przesuszonej skóry ważne jest podjęcie odpowiednich działań od wewnątrz i na zewnątrz. Pielęgnacja skóry od wewnątrz oznacza  dostarczanie jej odpowiedniej ilości wody i minerałów. Warto zadbać, by w naszej codziennej diecie znalazło się sporo wody – przyjmowanej także w postaci  owoców i warzyw, które oprócz wysokiej zawartości wody dostarczą nam również niezbędnych witamin. Bezcenne właściwości dla skóry ma witamina A, a właściwie prowitamina, czyli betakaroten. Jest ona, wraz z witaminami E i C, znakomitym antyoksydantem – zapobiega utlenianiu komórkowemu, czyli de facto zapobiega procesom starzenia się skóry.zima1

Nie wychodź na dwór bezpośrednio po nałożeniu kremu czy maseczki na twarz – rozgrzana, zmiękczona działaniem kremu skóra łatwiej ulega podrażnieniom. Odczekaj minimum pół godziny.

Jeśli chodzi o pielęgnację od zewnątrz, inaczej wygląda ta kwestia w przypadku skóry naturalnie suchej, inaczej w przypadku cery tłustej lub mieszanej. Cera sucha nie posiada naturalnej ochrony, co trzeba uwzględnić także w przygotowywaniu makijażu. Można zbudować warstewkę ochronną stosując odpowiednie kremy – najlepsze właściwości mają te, które zawierają znaczne ilości gliceryny, mocznika lub kwasu mlekowego. Można je kupić w aptece lub butikach z kosmetykami danego producenta, gdzie jest większy wybór – w zwykłej drogerii może ich nie być. Warto mieć pod ręką dobry krem nawilżający na dłonie, który stosuje się po każdym umyciu rąk.

Related posts

Leave a Comment