Uśmiech warty miliony

Nasze zęby różnią się kształtem i rozmiarem w zależności od tego, gdzie znajdują się w ustach. Dzięki tym różnicom mogą wykonywać wiele różnych zadań. Pozwalają nam żuć i trawić jedzenie, ale nie tylko. Dzięki nim możemy rozmawiać i wyraźnie wymawiać niektóre dźwięki. Nadają one też kształt naszej twarzy. Zdrowy uśmiech może być wielkim atutem, a ponieważ jest to tak ważne, warto zadbać o najlepszą możliwą opiekę nad naszym uzębieniem.

Co może odebrać nam piękny uśmiech?

Jedną z głównych chorób zębów jest próchnica. Może być ona bolesna i prowadzić do tego, że stomatolog musi wykonywać wypełnienia czy korony. Jeśli próchnica nie jest leczona, może zainfekować nerw zęba. To czasem doprowadza wręcz do śmierci nerwów i może spowodować powstanie ropni. Takie sytuacje wymagają leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zęba. Niezwykle częste są też choroby dziąseł. Jeżeli nie są leczone mogą prowadzić do ich obniżania się, co skutkuje tym, że zęby zaczynają się ruszać. W ostateczności może to prowadzić do paradontozy i wypadania zębów.

Jak zachować uśmiech wart miliony?

Zachowanie czystych i zdrowych zębów jest niezwykle proste. Prosta procedura może pomóc w zapobieganiu większości problemów stomatologicznych: mycie zębów pastą z fluorem powinno być ostatnią rzeczą jaką robimy przed snem i jedną z pierwszych z rana. Dodatkowo przynajmniej raz dziennie powinniśmy usuwać resztki jedzenia spomiędzy zębów przy wykorzystaniu nici dentystycznej. Optymalnie jest jednak używać jej przy każdym myciu zębów. Uzupełnieniem takiej procedury jest opłukanie jamy ustnej dedykowanym do tego płynem. To dodatkowo zapewni nam świeży oddech. Pamiętajmy, że samo szczotkowanie nie wystarczy.

Bardzo ważnym uzupełnieniem są regularne wizyty u dentysty. Chociaż większość ludzi regularnie szczotkuje zęby, wielu nie używa nici dentystycznej, a niektórzy nie mają regularnych kontroli stomatologicznych. Kilka drobnych zmian w codziennej rutynie może w dłuższej perspektywie mieć duże znaczenie. Stomatolog może usunąć nadmiar kamienia nazębnego, który zbiera się na naszych zębach. Dzięki temu nasz uśmiech będzie jaśniejszy, a nasze zęby nie będą wyglądały na pożółkłe. Jest to również ważne z powodów zdrowotnych. Kamień obniża linię dziąseł i sprzyja namnażaniu bakterii. Może więc prowadzić do poważnych chorób. Z tego powodu nasz dentysta powinien go usuwać chociaż raz na rok.

Dzięki regularnym wizytom u stomatologa mamy pewność, że wszelkie choroby dziąseł i ubytki zostaną wyłapane na bardzo wczesnym etapie i wyleczone. To pozwoli nam się cieszyć naszym uśmiechem przez długi czas.

Stomatologia do zadań specjalnych

Niektórzy mają bardziej skomplikowaną sytuację. Często borykamy się z brakami w uzębieniu, krzywymi lub pożółkłymi zębami. Przez to staramy się nie pokazywać zębów, mniej się uśmiechamy, zakrywamy usta dłonią. Odbiera nam to radość, spontaniczność i pewność siebie. Jednak w dzisiejszych czasach nie musi tak być. Niezależnie od tego jakie mamy problemy to jeżeli będziemy nad tym pracować możemy mieć uśmiech wart miliony.

Jeżeli wstydzimy się krzywych zębów to spokojnie możemy wybierać spośród szerokiej gamy aparatów: od klasycznych metalowych, po ceramiczny samoligaturujący. Bardzo wielu dorosłych je nosi i jest zadziwionych rezultatami. Coraz popularniejsze jest też wybielanie zębów. Możemy je wykonać zarówno w gabinecie, jak i nakładkowo. Bardzo ważna jest jednak świadomość, że zanim do niego przejdziemy musimy zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej.

Related posts