Manicure hybrydowy jest już od kilku dobrych lat hitem wśród kobiet skrupulatnie dbających o wygląd swoich dłoni. Trwały, efektowny i przede wszystkim odporny na drobne uszkodzenia manicure hybrydowy dominuje nad tradycyjnymi lakierami oraz żelowym przedłużaniem paznokci.
Nad zaletami popularnych hybryd rozwodzi się dziś coraz więcej zwolenniczek metody. Niestety, ta specyficzna technika stylizacji paznokci zebrała też szerokie grono przeciwników, którzy na każdym kroku rozsiewają na temat hybryd krzywdzące mity. Jednym z głównych założeń przeciwników hybryd jest to, że technika ta jest bardzo szkodliwa dla naturalnej płytki paznokcia. Czy lakiery hybrydowe faktycznie niszczą paznokcie? Postanowiliśmy zweryfikować tę teorię.
Czym tak naprawę są lakiery hybrydowe?
Marzenia kobiet o długotrwałych, wytrzymałych lakierach do paznokci zostały spełnione w chwili, gdy na rynku pojawiły się pierwsze lakiery hybrydowe. To specyficzne połączenie tradycyjnego lakieru z formułą przypominającą paznokcie żelowe pozwala na osiągnięcie pięknego, równomiernego manicure, który przetrwa na paznokciach nawet trzy tygodnie bez konieczności wykonywania poprawek. To prawdziwa rewolucja, którą świat stylizacji paznokci przyjął z otwartymi ramionami.
Prawidłowo wykonane hybrydy nie powinny w żaden sposób uszkadzać naturalnej płytki paznokcia. Aby tak się stało ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie paznokcia do zabiegu i wykorzystywanie jedynie markowych, zaufanych lakierów do manicure hybrydowego. Głównym błędem wszystkich przeciwników lakierów hybrydowych jest niewłaściwy wybór salonu kosmetycznego, lub w przypadku manicure wykonywanego w domu – zakup słabych jakościowo lakierów.
Wykorzystywanie lampy UV w procesie tworzenia manicure hybrydowego to konieczność, jednak wbrew krążącej negatywnej opinii, lampa UV tak naprawdę wpływa korzystnie na zabezpieczenie naturalnej płytki paznokcia przed łamanie. Lakiery powinny być nakładane możliwie najcieńszymi warstwami, które nie obciążą zanadto naturalnej płytki paznokcia.
Wybór odpowiedniego salonu i wysokiej jakości produktów
Wielu przeciwników lakierów hybrydowych wyrobiło sobie negatywną opinię na temat hybryd prawdopodobnie poprzez złe doświadczenia. Opinia, że hybrydy niszczą paznokcie jest jednak mitem podsycanym przez salony kosmetyczne, które zwyczajnie nie potrafią poprawnie wykonać manicure hybrydowego! Jeśli paznokcie po usunięciu hybryd są słabe i łamliwe, winny jest przebieg zabiegu, a nie sam lakier hybrydowy. Jeśli paznokcie, na które nakłada się hybrydę nie wymagają matowienia, kosmetyczka powinna pominąć ten krok i od razu przejść do nakładania bazy. Wiadomo przecież, że matowienie to po prostu piłowanie wierzchniej warstwy płytki. To logiczne, że zabieg taki osłabi płytkę! Winowajcą osłabienia paznokci podczas noszenia hybryd mogą być też źle dobrane lakiery. Produkty słabej jakości mogą zawierać więcej szkodliwych składników, a do tego nie być dobrze rozpuszczalne w przeznaczonych do tego roztworach. Lakieru takiego nie da się zdjąć bez piłowania, które oczywiście po raz kolejny zaszkodzi płytce. Często to właśnie niepoprawne ściąganie hybryd jest głównym powodem uszkodzeń.
Właściwe zdejmowanie hybryd
Najwięcej uszkodzeń płytki paznokcia przez hybrydy następuje nie przez sam proces nakładania, czy utwardzania lakieru, ale przy jego zdejmowaniu. Wiele kobiet nie chce płacić kosmetyczce za usunięcie hybryd i decyduje się na samodzielne spiłowywanie jej w domu. Choć oczywiście istnieją sposoby na samodzielne usuwanie hybryd, w żadnym wypadku nie należy zrywać poszczególnych warstw lakieru czy też zmywać go tradycyjnym acetonem! To właśnie ten błąd (który jest często popełniany nawet przez salony kosmetyczne) spowodował, że wśród hybryd narosło tak wiele negatywnych opinii. Hybrydy są tymczasem dobrym i efektownym sposobem pielęgnacji i stylizacji paznokcia. Poprawnie wykonane nie powinny zaszkodzić nawet najbardziej podatnym na uszkodzenia paznokciom. Jeśli jednak nadal obawiasz się, że hybrydy pozbawią cię piękna naturalnych paznokci, pamiętaj by co jakiś czas robić sobie całkowitą przerwę od jakiejkolwiek chemii na paznokciach i pielęgnować je jedynie nawilżającymi olejkami. Nie zapominaj też o suplementach i właściwej diecie, która wpłynie pozytywnie na poprawę stanu twoich paznokci.