Rodzaje dyscyplin z dziedziny dermatologii

piekna-skora-nog

Jest wiele różnych gałęzi na które dzieli się dziedzina dermatologii. Najpopularniejszymi są wenerologia, kosmetologia, dermatochirurgia i pediatria dermatologiczna. Wszystkie są odpowiedzialne za co innego, a dermatolodzy wykształceni w tym kierunku posiadają specjalność do danej dziedziny. Jest wiele innych rodzajów dyscyplin, na przykład psychodermatologia – rzadziej znana, jest połączeniem psychologii i dermatologii. Jest odpowiedzialna za objawy somatyczne organizmu. Nauka ta bada powstawanie objawów na skórze, lecz przez złe poczucie psychiczne lub choroby psychiczne. Rozmaitość w całej dziedzinie dermatologii pozwala nam na skorzystanie rzetelnej i bardzo szczegółowej  porady, jaką udzieli nam specjalista wyuczony w swym zawodzie i posiadający mniejsze lub większe doświadczenie.

Wenerologia

Wenerologia jest nauką badającą choroby weneryczne. Skupia się na objawach i zmianach zachodzących w organizmie, związanych z infekcją przeniesioną drogą płciową. W momencie, gdy zauważymy niepokojące zmiany naskórne lub ból czy nieprzyjemne swędzenie w okolicach narządów płciowych, należy udać się jak najszybciej do dermatologa. Nie wolno  na nic czekać, ponieważ choroba sama nie ustąpi. Ponadto, wiąże się z to z wieloma komplikacjami wywołanymi przez chorobę, na przykład bezpłodność.

Kosmetologia i medycyna estetyczna

Te dwie dziedziny nauka z zakresu dziedziny dermatologii odpowiedzialne są za gnanie w dużym stopniu o skórę, paznokcie i włosy. Dzięki badaniom kosmetologów,  możemy liczyć na wszelakie kremy odmładzające, rozmaite serum do twarzy, paznokci i włosów, odżywki i wiele innych. Specyfiki tej kategorii mają za zadanie pomóc odmłodzić nam  naszą skórę i przywrócić jej dawny wygląd i sprężystość. Medycyna estetyczna zajmuje się także zabiegami inwazyjnymi skóry czy zwalczaniem różnych naszych dolegliwości skórnych lekami. Ciekawym zabiegiem medycyny estetycznej jest ostatnio karboksyterapia, która sprawia, że skóra jest bardziej dotleniona i wygląda lepiej w każdym wieku. Taki zabieg wykonać można w gabinecie Aw-Derma we Wrocławiu (www.aw-derma.pl) Kosmetologa możemy odwiedzić, gdy chcemy zwalczyć zmarszczki, ujędrnić skórę, znaleźć rozwiązanie na nasze wypadające i matowe włosy, łamiące się paznokcie.

piekna-twarz

Dermatochirurgia

Jest to połączenie różnych dziedzin dermatologii, w szczególności, jak wskazuje nazwa – dermatologii i chirurgii. W tej dziedzinie występują takie zawody jak chirurgia plastyczna naczyniowa, onkologiczna. Dermatochirurgia zajmuje się w szczególności usuwaniem jakichkolwiek groźnych zmian, jakie wystąpiły u nas na skórze. Dermatochirurga odwiedzamy, gdy mamy niepokojącą bądź niebezpieczną zmianę skórną, nadającą się do usunięcia.

Leczenie dzieci (pediatria dermatologiczna)

Ta specjalność zajmuje się specjalistycznym leczeniem skóry dzieci. Wszelkie nieprawidłowości, które zauważymy na skórze naszego dziecka, należy zgłosić do pediatry. Pediatra odpowiedzialny jest za profilaktyczne badanie dzieci i młodzieży, ewentualne wykrywanie zmian lub chorób dzieci. Pediatra wykonuje także szczepionki. Lekarz wykonujący tę dyscyplinę, zajmuję się również sposobami pielęgnacji skóry dzieci.

Related posts